Rádce pro rodiče budoucích školáků
Čas utíká jako voda a Vaše dítě půjde brzy do školy. Sestavili jsme proto pro Vás sled nejčastějších otázek a odpovědí, které se této problematiky týkají.
MUSÍME K ZÁPISU?
Ano. Školní docházka je povinná, začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku, tzn., že k zápisu jdou děti, které dosáhnou šesti let do konce srpna. K zápisu se musíte dostavit i v případě odkladu školní docházky.
KAM MÁME K ZÁPISU JÍT?
K zápisu byste měli jít na základní školu v místě trvalého bydliště (spádová škola), zároveň však můžete dítě zapsat na jiné než spádové škole a učinit tak více zápisů současně. Pokud se však rozhodnete pro jinou než spádovou školu, jste povinni tuto skutečnost oznámit řediteli spádové školy nejpozději do konce března. Volba té správné školy pro Vaše dítě není jednoduchá. Abyste si o škole udělali dobrý obrázek, doporučujeme se přijít do školy podívat na návštěvu, např. v den otevřených dveří, na některých školách dokonce pořádají přípravné lekce pro děti, aby si na školní prostředí dobře zvykly.
KDY A JAK ZÁPISY PROBÍHAJÍ?
Zápisy probíhají v měsíci dubnu. Konkrétní termíny jsou vždy s předstihem zveřejněny na webových stránkách jednotlivých škol. Průběh zápisů se na školách různí, někdy jde pouze o krátký rozhovor s dítětem a vyplnění formulářů, na některých školách jde o velkolepou událost, kdy dítě s rodičem obchází prostory školy a na stanovištích plní nejrůznější úkoly.
CO K ZÁPISU S SEBOU?
Rodný list dítěte, platný občanský průkaz. V případě odkladu také doporučení školského poradenského zařízení a vyjádření pediatra, na některých školách vyžadují také vyjádření mateřské školy. V každém případě vezměte k zápisu Vaše dítě, bez přítomnosti dítěte se zápis uskutečnit nemůže!
CO KDYŽ DÍTĚ V OBDOBÍ ZÁPISU ONEMOCNÍ?
Základní škola většinou vypisuje dva termíny zápisu, spíše to však bývá ve dnech po sobě následujících. V případě, že se dítě k zápisu v daných termínech dostavit nemůže, je nutné se domluvit s ředitelem školy na termínu náhradním.
ODKLAD ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
Rodiče (zákonní zástupci), kteří žádají odklad školní docházky svého dítěte, předloží již u zápisu do 1. ročníku souhlasné vyjádření pedagogicko-psychologické poradny a dětského lékaře (popř. klinického psychologa). Je tedy nutné ještě před zápisem navštívit: 1) svého dětského lékaře a 2) pedagogicko-psychologickou poradnu (PPP Středočeského kraje, Černoleská 1996, Benešov, tel: 317 722 904) a zajistit si od nich písemné doporučení odkladu školní docházky. Oba materiály rodiče předloží u zápisu, kde zároveň vyplní žádost o odklad školní docházky dítěte. Začátek povinné školní docházky lze odložit pouze o jeden rok.
I v případě odkladu se musíte k zápisu dostavit!
PŘEDČASNÝ NÁSTUP POVINNÉ ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
O předčasném nástupu do základní školy nejčastěji uvažují rodiče dětí, které oslaví šesté narozeniny od září do konce prosince příslušného školního roku. Podmínkou přijetí dítěte je doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, často je vyžadováno také vyjádření mateřské školy či odborného lékaře.
JAK VYBRAT VHODNOU ŠKOLU?
Jako rodiče máte možnost přihlásit své dítě na jakoukoliv školu v ČR. Jediným důvodem, proč by někde nemohlo být přijato, je naplnění třídních kapacit žáky z bližších spádových lokalit, tzv. školského obvodu, určeného podle místa trvalého bydliště. Jinak ale hrajete ve výběru základní školy hlavní roli právě Vy.
Důležité je určit si, co od základní školy očekáváte. Nejprve si vytvořte výčet škol, které by Vás zajímaly, a zjistěte si, kdy pořádají den otevřených dveří. Uspořádejte si seznam tak, abyste navštívili jak velké školy s dlouhodobou tradicí, které nabízejí širokou škálu doprovodných zájmových kroužků, tak i ty rodinnějšího charakteru, které v přístupu k dětem využívají novější metody. Uvažujte o tom, jaký školní systém (např. Montessori, Waldorf, Dalton či klasická výuka) by byl pro Vaše dítě nejlepší. Už jen z porovnání těchto možností budete mít jasnější představu. Nezapomeňte se na návštěvy škol připravit už doma. Na internetu jsou většinou k dispozici výroční zprávy, ve kterých se dočtete o úspěšnosti přijetí absolventů ZŠ na střední školy spolu s rozdělením jejich zaměření. Zjistíte také, jakých úspěchů škola dosáhla na různých meziškolních soutěžích či jak investuje do zkvalitnění prostředí pro své žáky.
Samotná návštěva školy a dojem, který na Vás po úvodní exkurzi udělá, hodně napoví. Jste toVy, kdo zná své dítě nejlépe, a proto pro něj určitě vyberete to správné. Na první pohled si při prohlídce všímejte vybavenosti školy, například zda má samostatnou jídelnu a jaký jídelníček v ní nabízí. Mnohé školy, především ty rodinného charakteru, nemají vlastní jídelnu a děti musí v poledne přecházet do jiné budovy. Dále se zaměřte na to, zda má škola vlastní tělocvičnu, popřípadě školní hřiště, na které mohou chodit děti o přestávkách. Ze zařízení tělocvičny lze usuzovat, jak škola podporuje sportovní aktivity svých žáků různými kroužky. Na chodbách nezapomeňte sledovat nástěnky s oceněními. Z těch se o vnitřním životě školy dozvíte snad nejvíce. Důležitým kritériem je zejména pro zaměstnané rodiče také přítomnost školní družiny, její prostory a celková organizace volného času v ní.
Vybavenost školy je ale jen jedním z kritérií výběru. Co byste určitě neměli podcenit, je osobní setkání s jednotlivými učiteli, kteří se od nového školního roku Vašich dětí ujmou. Povídejte si s nimi o tom, jakou metodou k dětem přistupují, zjišťujte, jaké jsou povahy (aby se z principu nerozcházeli s povahou Vašeho dítěte) a snažte se odhalit, zda budete schopni takovému pedagogovi v budoucnu důvěřovat a před dítětem s ním táhnout za jeden provaz. Ptejte se také po nabídce talentových kroužků. Když nebudete muset své dítě každé odpoledne někam převážet, ušetříte spoustu času.
Důležitým hlediskem je v dnešní době kvalita výuky cizích jazyků, kterou je škola schopna nabídnout. Sledujte proto vybavenost jazykových učeben, odbornost učitelů, systém, podle jakého jsou děti členěny do jednotlivých výkonnostních skupin i počet nabízených jazyků. Ověřte si, zda si bude moci Vaše dítě ve vyšších ročnících přibrat k hlavnímu jazyku třeba i druhý, doplňkový. Zeptejte se, jaké jsou ve vyšších třídách možnosti jazykových pobytů a s jakými školami má ta Vámi vybraná uzavřené partnerství.
V případě jakýchkoliv pochybností Vám s čímkoliv rády poradíme na osobní konzultaci!
Mgr. Monika Kucková
Mgr. Iveta Hronková
- Projekt školáček – předškolní příprava dětí
- MAXÍK – stimulační program pro děti s odloženou školní docházkou
- Feuersteinova metoda – propracovaný systém pro rozvoj dovedností myslet a učit se.